Bugun...
21-04-2015 17:07 Kategori: KÜLTÜR SANAT

''1915 - Osmanlı Dosyası" Kitabı Basıldı

''1915 - Osmanlı Dosyası
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

20 Nisan tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde meydana gelen tarihi olayları ve bu olayların tarihe etkisini ele alan, arşiv belgelerine dayanan “1915-Osmanlı Dosyası” kitabının tanıtım ve imza günü gerçekleşti.

20 Nisan tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde meydana gelen tarihi olayları ve bu olayların tarihe etkisini ele alan, arşiv belgelerine dayanan “1915-Osmanlı Dosyası” kitabının tanıtım ve imza günü gerçekleşti. Kitap, siyaset bilimcisi, aynı zamanda ermeni sorunu ve Yakın Doğu üzerine birçok makalelerin müellifi Ali Hacızade tarafından hazırlandı. Yazarın açıklamasına göre bu kitap 1915 yılında Osmanlıda baş veren tüm olaylara ve bu olayların kurbanlarına ithaf edilmiş. Kitapta Batı misyonerliğinin Osmanlıda faaliyete geçmesinden başlayarak 1980’lere kadar uzanan dönemden bahsediliyor. Çalışmada Türk, Rus, Batı ve Ermeni kaynaklarına başvurulmuş, karşılıklı olarak tarihi olaylar tahlil edilmiştir.

 

Kitap 13 bölümden oluşuyor: “İmparatorluğun Son Savaşı”, “Osmanlı Ermenileri ve Misyonerler”, “Savaş Zamanı Sivil Ahalinin Nüfuzu”, “Kurbanlar ve İstatistikler”, “1919-1920 Yıllarında Türk Harp Mahkemesi”, “Malta Tutsakları”, “Talat Paşa’nın Telegramları”, “Hitlerin Konuşması, Oberzalsberg Nutuk’u”, “Sözde Ermeni Soykırımının ‘Holokostla’ Karşılaştırılması”, “Ermeni Soykırımı ve Ermeni Terörü”, “Türklerin Soykırımı”, “Altı Vilayet” ve “1915 Yıldaki Olayları Soykırım Olarak Kabul Etmek Olur mu?”.

 

Çalışmanın özelliklerinden biri de kaynakların çoğunun ermeni kaynakları olmasıdır. Yakın zamanda eserin Rusçaya çevrilmesi bekleniyor.

 

Turkist.org

 

 Bu haber 993 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM
DİĞER KÜLTÜR SANAT HABERLERİ
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

24.5%

41.5%

17%

17%

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Yandex.Metrica